Petek Temizleme ve Bakim

Sayfa Detayı

PETEKLERİNİZ NEDEN TEMİZLENMELİ VE NEDEN ÖNEMLİ

Isınmak için kullandığımız kalorifer radyatörlerine halk arasında petek adı verilir. Petekler yılda bir defa mutlaka temizlenmeli, bakımı yapılmalı. Su, petekler içinde devir daim yapar, bu devir daim sayesinde ısı yayılır. Suyun petek içinde devir daim yapamamasının birçok sebebi olur, kireç tortuları, çamurlaşma, balçıklaşma bunlardan birkaçı. Düzenli olarak temizlenmeyen petekler randımanlı çalışmaz ve ısı kaybına, israfa ve kabarık doğalgaz faturalarına neden olur.

Peteklerin Altı Neden Soğuk?

Peteklerin içinde su devir daim yaparken zamanla biriken kireç tortuları dibe birikir ve su geçişi sağlıksızlaşır. Öncelikle petek içindeki suyun havası düzenli aralıklarla alınmalıdır çünkü hava da devir daimi ve ısı dağılımını engeller. Radyatör içinde hava kalmasının en öncelikli belirtisi kombiye en uzak radyatörlerdeki ısı azlığıdır. Kombiye en uzak kısımdaki peteğin soğuk olmasının başka bir sebebi de basınç azlığı olabilir, bu durumda da su ilave edilmelidir. Bunlar, basit işlerdir ve uzman olmayan kişilerin de halledebileceği küçük sorunlardır. Hava basıncı kontrol edilmesi ve petek suyu alınması ile ortadan kalkar. Eğer peteklerin hepsinde alt kısmın soğuk olması sorunu varsa, petekleriniz kirlenmiştir, bakımı ve temizliği yapılmalıdır. Bu da profesyonel firmaların modern cihazlarıyla mümkündür.

Peteklerin Suyu Değiştirilmesi Isınmaya Yardımcı Olur mu?

Piyasada maalesef hala bu işi profesyonel olarak çözümlemek yerine baştan savma halleden tesisatçılar mevcuttur. Peteklerin suyunu değiştirip, içine pas önleyici katarak tekrar durulamadan ve içini temizlemeden, petek temizliği yapılmış gibi ücret alarak, kısa süreli fakat gerçek olmayan çözümler sunarlar. Yeni gelen su ile petekler bir müddet biraz daha fazla ısınacak fakat çok kısa süre sonra hem eskisinden daha problemli hale gelecek, hem de durulanmayan peteklerdeki suyun devir daimi yüzünden kombiniz zarar görecektir. Uzun vadeli ve garantili çözümler için peteklerinizin bakımını ve temizliğini kesinlikle uzman firmalara yaptırmalısınız. Mezitli Doğalgaz Mühendislik SAN. Tic Ltd Şti olarak biz, sizlere en kaliteli hizmeti vermenin gayretindeyiz !!!